Dostih a dostihový sport /1
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhLDlyePUG07suSr8y6ZBTTl2VICA53L9g9q740nTSFHX31dCPiOWISlHvJeK-S2LgKaZOfQs9XWJ7D3vcnYtZJErCjpt2mVKo00A009zXnEKQmGlolRI_lJMilhyphenhyphenQmbBrI6pLrg0ldjBK/s1600/dostih.jpg)
V dnešní době se dostihy pořádají na dostihových závodištích, v dostihu je cílem doběhnout první do cíle a prokázat, tak rychlost a vytrvalost koně.
Nejčastěji se do dostihového sportu používají angličtí plnokrevníci, arabští plnokrevníci a achal-teke, ale pořádají se i dostihy shetlandských pony a mini shetlandů.
Každý dostih má svoje určité propozice.
Dostihy jsou rovinné a překážkové, a jsou ještě další rozdělení.
Dostihy jsou buď cvalové a nebo klusové, při klusových dostizích kůň nesmí cválat na dál než 100 metrů, ne víckrát než dvakrát, a nesmí nacválat v cílové rovince, klusové dostihy se jezdí buď v sulkách nebo v sedle, což jsou monté dostihy. Klusové dostihy se jezdí buď v klusu nebo mimochodu, rozdíl je ten, že v klusu se střídají vždy diagonální páry nohou (pravá přední-levá zadní a levá přední- pravá zadní) a vmimochodu se střídá pravá zadní-pravá přední, levá zadní- levá přední.
Klus běhají klusáci (například americký klusák nebo francouzský klusák), kdežto v mimochodu závodí mimochodníci-paceři (čti pejsři) (například francouzský mimochodník), ve Francii je to velmi populární sport.
Původ tohoto poměrně mladého odvětví dostihového sportu najdeme v Americe, Rusku a Francii. Vznikla zde vynikající plemena klusáků – americký klusák, orlovský klusák, ruský klusák a francouzský klusák. Americký klusák byl založen hřebcem Messengerem, dá se vlastně říct, že jeho krev mají všichni současní klusáci v USA.
Cvalové dostihy jsou buď rovinné nebo překážkové, překážkové dostihy se dělí na dostihy přes proutěnné překážky, které mají všechny překážky proutěnné a na závodišti je travnatý povrch, dostihů přes proutěnné překážky se smí zůčastnit koně od tří let, minimálni délka tratě je 2400 metrů.
Druhý typ je steeplchase, dráha má travnatý povrch a nachází se na ní jak proutěnné překážky, tak i pevné, překážky mají stejně vysoký odskok i doskok, pokud má dráha délku 3200 metrů, mohou zde závodit koně tříletý, pokud je dráha dlouhá 4500 metrů, závodí na ní koně čtyřletí a starší.
Pak máme steeplchase cross country, jejím příkladem je Velká Pardubická, obdobně jako na steeplchase jsou zde různé typy překážek, ale mohou mít níže odskok než doskok a obráceně, například hadí příkop, některé překážky vyžaduj zpomalení koně, například irská lavice, kůň se musí teměř zastavit, aby ji vylezl, kromě travnatého povrchu zde bývá i oranice. Závodí zde koně od čtyř let.
Na rovinných dostizích se ke startu používá box, na překážkových se startuje na pokyn startéra mávnutím praporku.
Dostihy může jezdit: žák- po nepřetržité šestiměsíční výuce se smí účestnit dostihů, po deseti vítězstvích se smí účastnit všech kromě amatérských.
Jezdec – musí dosáhnout věku min. 17 let a absolvovat odborné učiliště se zaměřením na chov koní a jezdectví. Může startovat ve všech dostizích, kromě dostihů pro žáky a amatéry.
Žokej – je vyučený jezdec, který dosáhl 50 vítězství, Amatér- takový jezdec, který kromě složení dané zkoušky, dovršil alespoň 15 let a nikdy nejezdil dostihy za mzdu.
Jezdec, který jezdí dostihy, by měl mít ideální hmotnost, na rovinu 55 kg a na překážky 65 kg, proto jsou jezdci na dostizích obvykle menšího vzrůstu.
Komentáře
Okomentovat